O projektu
Prva svetovna vojna, ki je v bojni metež pahnila številne evropske narode, je s svojo jugozahodno fronto na meji med Italijo in Avstro-Ogrsko zaznamovala tudi naše kraje. Od Ortlerja do Jadranskega morja so se nizala bojišča, na katera nas po skoraj celem stoletju spominja gosta mreža poti, vojaških cest, ostankov železnic, pa tudi strelski jarki, kaverne, utrdbe, topniški položaji, pokopališča.

Pred dobrimi tridesetimi leti se je skupini zanesenjakov, iz katere je nastalo društvo »Dolomitenfreunde«, porodila ideja, da bi obnovili nekdanje vojaške poti po bojiščih prve svetovne vojne. Začeli so obnavljati poti, ki so narode nekoč ločevale, danes pa te poti narode zbližujejo. Uničenju in zaraščanju iztrgana bojišča, na katerih je na tisoče vojakov različnih narodnosti doletela smrt, pa ohranjajo spomin na nepopisno trpljenje. Ljudje se na teh poteh, ki se jih je prijelo ime »poti miru«, srečujejo in spominjajo nesmisla vseh grozot, ki jih prinaša vojna.

Občina Miren-Kostanjevica pa si je zadala nalogo urediti poti miru na nekdanjem kraškem bojišču, ki je predstavljalo skrajni južni del soške fronte. S projektom »Poti miru na Krasu« se je lotila urejanja poti za pohodnike in kolesarje, s katerimi bo predstavila zgodovinsko dediščino prve svetovne vojne, pa tudi ostalo, predvsem naravno dediščino, ki Kras dela tako različen in prepoznaven. Z urejenimi potmi bo oživila turizem in zagotovila celostni razvoj celotne občine, tako kraškega kot tudi nižinskega dela ob reki Vipavi. Pomoč za izvedbo je dobila v okviru Phare programa čezmejnega sodelovanja med Slovenijo in Italijo, saj načrtovanje poti poteka v sodelovanju z občinama Doberdob in Sovodnje na italijanski strani Krasa. Na obeh straneh meje bo nastalo več središč z informacijskimi centri, muzeji, tematskimi potmi. Vsako središče bo predstavljalo eno od značilnosti kraškega bojišča, od območij neposrednih spopadov s strelskimi jarki in kavernami do zalednih položajev. Središča bodo med seboj povezana s pešpotmi in kolesarskimi potmi. Na slovenski strani je prvo tako središče nastalo v Lokvici, kjer so prikazane značilnosti neposrednega bojevanja, sledilo pa bo urejanje območja Temnice z vsemi značilnostmi zaledja.